«ПСИХОЛОГІЧНИЙ СУПРОВІД ДІТЕЙ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ ВТРАТУ»

12 квітня 2023 року відбулась рефлексивна зустріч «Психологічний супровід дітей, які проживають втрату» (обласний проєкт «Завжди поруч»)в якому взяла участь практичний психолог Калинкіна Світлана Як пережити втрату близькоі людини під час війни
Втрата близької людини під час війни є дуже складною та болісною ситуацією. Нижче подано декілька порад, які можуть допомогти Вам пережити цю важку перепрохідну дорогу:
Підтримка від близьких: Знайдіть людей, які можуть Вас підтримувати і бути поруч з Вами в цей важкий період. Розмовляйте зі своїми близькими та друзями, діліться своїми емоціями та почуттями. Не бійтеся звертатися до професійної підтримки, якщо Ви відчуваєте потребу.
Дозвольте собі сумувати: Не приховуйте свої почуття та емоції, дозвольте собі сумувати та проявляти свою скорботу. Це допоможе Вам заспокоїтися та пройти через більшість етапів горя.
Знайдіть спосіб вшанувати пам'ять про померлого: Наприклад, Ви можете створити колаж з фотографій, написати листа або скласти вірш. Це допоможе Вам проявити свої почуття та відчути зв'язок з померлим.
Подумайте про дії на згадку про померлого: Ви можете зробити благодійний внесок на честь померлого або допомогти учасникам війни та їхнім сім'ям.
Знайдіть спосіб продовжувати жити: Хоча життя без близької людини може бути дуже складним, Вам потрібно продовжувати жити та знайти радість у маленьких речах. Робіть те, що дозволяє Вам відчувати щастя та задоволення.
Не забувайте про своє здоров'я: Важливо піклуватися про своє здоров'я
Спробуйте регулярно займатися фізичними вправами, знаходити час для відпочинку та релаксації, дотримуватися здорового харчування та сну.
Відпочинок від новин: Не варто перевантажувати себе негативними новинами, особливо тими, які стосуються війни та конфлікту. Спробуйте знайти баланс між інформацією та спокоєм.
Пошук духовного забезпечення: Знайдіть релігійну або духовну організацію, яка може Вам допомогти у знаходженні спокою та терпіння. Багато людей відчувають покій та силу у віруванні та релігійних ритуалах.
Розвивайте власні навички: Спробуйте вивчити нову мову, займатися музикою, мистецтвом або спортом. Розвиваючи свої навички та захоплення, Ви можете відчувати себе більш задоволеними та зосередженими на позитивних речах у житті.
Не відчувайте вину: Не варто відчувати вину за те, що Ви живі та померла близька людина. Це нормально відчувати сум та скорботу, але винуватити себе у цьому не потрібно.
Найголовніше, пам'ятайте, що кожна людина переживає втрату по-своєму, тому не ставте себе у рамки та шукайте те, що допомагає саме Вам. Час лікує рани, і з часом Ви зможете пережити важку ситуацію та знайти спокій.
Зверніться до професійної підтримки: Не стидайтеся звернутися до психолога або психіатра, якщо відчуваєте, що не можете самостійно справитися зі своїми емоціями. Професійна підтримка може допомогти Вам знайти способи пристосуватися до нових умов та розуміння Ваших емоцій.
Збережіть спогади: Спробуйте зберегти спогади про померлу близьку людину, згадуючи приємні моменти разом. Це допоможе зберегти її пам'ять та згадувати про неї з приємністю.
Знайдіть спосіб вшанувати пам'ять: Знайдіть спосіб вшанувати пам'ять про померлу близьку людину. Це може бути написання листа, посадження дерева чи квітів, пожертвування на благодійність чи будь-який інший спосіб, який Вам здається відповідним.
Допоможіть іншим: Допоможіть іншим людям, які можуть бути у важкій ситуації. Допомагаючи іншим, Ви можете відчути себе корисним та знайти новий сенс у житті.
Не забувайте про самопіклування: Зверніть увагу на своє самопіклування. Не ставте себе на останнє місце та дозволяйте собі час для відпочинку та відновлення.
Загалом, важливо пам'ятати, що переживання втрати близької людини є складним та болісним процесом, але з часом може стати легше. Не забувайте про свої потреби та шукайте допомоги, коли вона потрібна.