ОНЛАЙН  ПОРАДНИК «СТРЕС. ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ СТРЕСУ ПІД ЧАС  ЕКЗАМЕНАЦІЙНОЇ СЕСІЇ»

Середина червня і в самому розпалі літня сесія – заліки та іспити, під час яких кожен  студент відчуває емоційну напругу. Це пояснюється тим, що іспит наша підсвідомість сприймає як своєрідну критичну ситуацію, що впливає на соціальний статус, матеріальне становище і подальші перспективи навчання у закладі. У більшості здобувачів освіти процедура іспиту може мати значний травмуючий вплив, на психіку аж до появи невротичних розладів.

Екзаменаційна сесія – являє собою важкий стресогенний фактор, що вимагає від студентів мобілізації внутрішніх і зовнішніх ресурсів з метою опанування самої ситуації та пристосування до зрушень в організмі та психіці, зумовлених екзаменаційним стресом.

Тому з метою уникнення вищезазначених психологічних станів пропоную ряд рекомендацій, як впоратися зі стресом і зберегти психічне здоров`я.

Стрес – це емоційна реакція організму на якійсь подразник, щоб організм зміг мобілізуватися для вирішення проблеми.

Як проявляється стрес перед іспитом?

Стрес перед іспитом зазвичай проявляється в двох видах реагування.

• Активне реагування - збільшення частоти пульсу, підвищується артеріальний тиск.
  • Пасивне реагування – зниження артеріального тиску, сповільнення ритму серця, послаблення м’язового тонусу.
  • Емоційно-конструктивна поведінка при стресі – підвищення інтелектуальної діяльність, людина не відчуває сильних емоційних переживань, а лише зосереджує свою увагу на поставленій задачі.

Під час підготовки до екзаменів важливо дотримуватись стабільного режиму дня. Ваші біологічні ритми, такі як цикл сну-бодрості, грають важливу роль у підтриманні ефективності та концентрації. Ось кілька рекомендацій, які можуть допомогти вам зберегти стабільність режиму дня під час підготовки до екзаменів:

• Створіть розклад: Розплануйте свій день, враховуючи години для сну, їжі, навчання та відпочинку. Важливо мати сталі години, коли ви лягаєте спати та прокидаєтеся.
  • Регулярний сон: Зверніть особливу увагу на ваш сон. Створіть комфортні умови для сну, такі як затемнені приміщення, комфортне ліжко та відсутність розумової активності перед сном. Стримуйтесь від вживання кави або енергетичних напоїв перед сном, оскільки це може перешкоджати засинанню.
  • Правильне харчування: Споживайте збалансовану дієту, що містить необхідні поживні речовини для підтримки вашого мозку та організму. Уникайте переїдання або вживання важкої їжі, особливо перед сном, оскільки це може вплинути на якість вашого сну.
  • Плануйте перерви: Навчання без перерви може призвести до втрати концентрації та зниження продуктивності. Включайте короткі перерви під час навчання, під час яких ви можете розслабитись, виконати фізичні вправи або поговорити з друзями чи сім'єю.
  • Фізична активність: Займайтесь регулярною фізичною активністю, такою як прогулянки, вправи або спорт. Фізична активність допомагає покращити кровообіг та кисневе живлення мозку, а також зменшує стрес.
  • Уникайте перенапруження: Хоча підготовка до екзаменів вимагає зосередженості і напруження, важливо уникати перенапруження. Пам'ятайте про значення відпочинку і розваг у вашому розкладі. Забезпечення достатньої кількості часу для релаксації допоможе вам підтримати емоційний стан та уникнути вигорання.

Збереження стабільного режиму дня під час підготовки до екзаменів допоможе вам зберегти ефективність та оптимальний стан для кращого засвоєння матеріалу.

Пропоную вашій увазі дихальні техніки, що можуть відволікти вас від хвилювання, стресу та  насичують мозок киснем, і дозволяють вирівняти емоційний стан.

Дихальні техніки є чудовим інструментом для зняття напруження, зосередження і покращення емоційного стану. Ось кілька дихальних технік, які можуть бути корисними під час підготовки до екзаменів:

• Глибоке дихання: Сідайте в зручному положенні або ляжте на спину.

Покладіть одну руку на груди, а іншу на живіт. Повільно вдихайте через ніс, відчуваючи, як ваш живіт піднімається, а потім повільно видихайте через рот. Спрямовуйте свою увагу на дихання, відчуваючи, як повітря наповнює ваше тіло та виходить з нього. Практикуйте це протягом декількох хвилин, зосереджуючись лише на диханні.

• Дихання "4-7-8": Закрийте рот і вдихніть повільно через ніс, рахуючи до

чотирьох. Тримайте подих, рахуючи до семи. Видихніть повільно через рот, рахуючи до восьми. Повторюйте цей цикл кілька разів. Зосереджуйтеся на ритмі дихання та рахунку.

• Альтернативне ніздрювання: Прикріпіть вказівний палець до правого

нісних ходів і закрийте правий ніс, вдихаючи повільно через лівий ніс. Затримайте подих, покладаючи великий палець на лівий ніс, і видихайте через правий ніс, тримаючи правий ніс закритим. Повторюйте цей процес, чергуючи ніздрі.

• Свіже повітря: Відведіть деякий час на прогулянку на свіжому повітрі,

особливо перед або після навчання. Глибоке дихання свіжого повітря допоможе вам розслабитися та зарядитися енергією.

Ці дихальні техніки можуть бути ефективними засобами зняття напруження, стресу і поліпшення концентрації. Практикуйте їх регулярно під час підготовки до екзаменів, а також у моменти, коли ви почуваєте себе напруженими чи тривожними.

Шановні студенти, як бачите, впоратися із  екзаменаційною тривожністю та стресом просто та можливо: володіючи основними методами заспокоєння, навчальним матеріалом навички самоконтролю, самоусвідомлення та планування часу та дихальними техніками.  Все це дає вам можливість покращити своє самопочуття та бути більш впевненими та  продуктивними під час складання екзаменаційної сесії.

УСПІШНОЇ СЕСІЇ БЕЗ СТРЕСУ.

З повагою соціальний педагог коледжу