Соціальна робота з окремими категоріями клієнтів

Основною метою вивчення предмету «Соціальна робота з окремими категоріями клієнтів» є формування знань про основні форми прояву, причини девіантної поведінки, психосоціальні характеристики осіб, поведінка яких відхиляється від соціальних норм та особливості профілактики адиктивної поведінки дітей та підлітків, основні форми і методи соціальної роботи з представниками проблемних груп клієнтів, навичок щодо проведення аналізу та діагностики асоціальних дій.

Завданнями є вивчення основних видів і форм, організації й специфіки проведення соціальної роботи з різними групами клієнтів: із залежністю від психоактивних речовин, ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД людьми, людьми, які перебувають у місцях позбавлення волі чи повернулися з них, людьми літнього та похилого віку, дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями, дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, бездомними громадянами та безпритульними дітьми, мігрантами, біженцями й переміщеними особами.

Зміст дисципліни розкривається в темах:

Розділ І. Поняття та характеристика груп клієнтів з девіантною поведінкою.

1. Підходи та концепції вивчення груп клієнтів з девіантною поведінкою.
  2. Девіантна поведінка дітей та молоді як форма соціальної дезадаптації.
  3. Психосоціальні характеристики людей з девіантною поведінкою.
  4. Соціально-психологічні та педагогічні чинники адиктивної поведінки молоді.
  5. Особливості профілактики адиктивної поведінки дітей та підлітків.
  6. Соціальна робота з клієнтами із залежністю від психоактивних речовин.

Розділ ІІ. Основні види і форми соціальної роботи з представниками проблемних груп та груп девіантної поведінки.

1. Соціальна робота з ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД людьми.
  2. Напрями роботи центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з людьми, які перебувають у місцях позбавлення волі чи повернулися з них.
  3. Соціальна робота з людьми літнього та похилого віку.
  4. Соціальна робота з дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями.
  5. Профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі.
  6. Соціальна робота з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.
  7. Соціальна робота з бездомними громадянами та безпритульними дітьми.
  8. Специфіка соціальної роботи з мігрантами, біженцями й переміщеними особами.
  9. Соціальна робота з військовослужбовцями та членами їх сімей