Основи соціальної політики

«Основи соціальної політики – це навчальна дисципліна професійної підготовки фахових молодших бакалаврів спеціальності 231 «Соціальна робота». Даний освітній компонент розкриває економічні, організаційні та фінансові складові реалізації соціальної політики. Навчальна дисципліна «Основи соціальної політики» призначена для надання студентам знань про сутність соціальної політики та засоби її реалізації, трансформаційні процеси, що відбуваються в соціальній політиці, нормативно-правову базу соціальної політики.

1.                 Мета опанування освітнього компоненту в контексті підготовки майбутніх фахівців

Метою курсу є надання можливості майбутнім фахівцям опанувати сучасні  знання в галузі соціальної політики, з державного регулювання соціальними процесами, реалізації моделей соціальної політики з урахуванням досвіду розвинутих країн, управління соціально-політичними процесами, здійснення соціального захисту і соціального розвитку на макро- та мікрорівні.

2.                 Перелік компетентностей, яких набуде студент після опанування даного освітнього компоненту

Загальні компетентності:

ІК. Здатність вирішувати типові спеціалізовані задачі в галузі соціальної роботи в професійній діяльності або у процесі навчання, що вимагає застосування положень і методів відповідних наук та може характеризуватися певною невизначеністю умов; відповідальність за результати своєї діяльності; здійснення контролю інших осіб у визначених ситуаціях.

ЗК 1. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.

ЗК 7. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології.

ЗК 8. Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.

Фахові компетентності:

ФК 2. Здатність використовувати на практиці знання нормативно-правових актів соціальної роботи і соціального забезпечення.

ФК 5. Здатність виявляти потреби населення у соціальних послугах.

ФК 7. Здатність визначати шляхи подолання соціальних проблем і знаходити ефективні методи їх вирішення.

ФК 10. Здатність до соціальної взаємодії у професійній сфері з отримувачами соціальних послуг, представниками державних установ, громадських та благодійних організацій.

3.                 Сфера реалізації набутих компетентностей в майбутній професії

ПРН 4. Застосовувати інформаційні ресурси та методики оцінки поведінки чи діяльності індивідів і соціальних груп.

ПРН 7. Застосовувати на практиці нормативно-правові акти з питань надання соціальних послуг.

ПРН 11. Аргументувати шляхи подолання проблем та обирати методи їх розв’язання.

ПРН 12. Знаходити рішення для покращення соціального добробуту і соціальної безпеки громадян.

1. Завдання дисципліни: за результатом вивчання дисципліни студенти повинні:

знати:

• основні категорії та поняття соціальної політики;
  • основні форми соціальної політики, що використовуються Україною та державами світу;
  • сутність, принципи та основні напрями соціальної політики;
  • державні соціальні стандарти, нормативи та соціальні гарантії;
  • сутність та напрями соціального захисту;
  • соціальне страхування та його види;
  • соціальну політику щодо різних категорій громадян (малозабезпечені,
  • багатодітні сім’ї, ветерани та ін.).

уміти:

• аналізувати соціально-політичні процеси, що відбуваються в Україні та світі;
  • виявляти тенденції розвитку соціально-політичних процесів;
  • визначати пріоритетні напрями соціальної політики в Україні;
  • розробляти рекомендації та брати участь в управлінні соціально-політичними процесами в державі;
  • здійснювати пошук оптимальних форм реалізації соціальної політики держави в умовах модернізації суспільства;
  • виявляти соціальні групи, які потребують соціальної адаптації та захисту;
  • вести роз’яснювальну роботу щодо державних соціальних гарантій і видів соціальної роботи, яка надаються соціально захищеним категоріям громадян.

6. Взаємозв’язок освітнього компоненту з іншими дисциплінами навчального плану.

Освітній компонент «Основи соціальної політики» займає одне з провідних місць у структурно-логічній схемі підготовки фахівця за освітньо-професійним ступенем «фаховий молодший бакалавр». Вивчення курсу має вибірковий характер і базується на знаннях таких фундаментальних дисциплін як «Основи правознавства», «Економічна теорія», «Соціологія».