П'ятниця, 31 січня 2020 09:18

До 102-ої річниці бою під Крутами

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

30 січня 2020 р. в Індустріально-педагогічному технікумі СумДУ студенти другого курсу взяли участь у пам’ятному заході, присвяченому 102 річниці бою під Крутами.

Захід провів викладач технікуму, кандидат історичних наук Хоменко В.О.

Homenko2

Homenko3

 

Homenko4І

Homenko5Історична довідка.

У 1917 році постала Українська Центральна Рада та створена нею Українська Народна Республіка. Прихід до влади у Росії більшовиків у жовтні 1917 році становив загрозу для нашої держави. 7 січня 1918 року російські війська почали загальний наступ на Україну. Вони рухалися залізницею і їх під Крутами спробували зупинити українські молоді воїни. 29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.

Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70–100 осіб. На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них. Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.

Затримавши ворога на чотири дні, українські війська дали змогу укласти  мир між урядом УНР і державами Четверного союзу. Перемовини закінчилися 9 лютого 1918 року підписанням Брестського мирного договору.Він означав визнання самостійної Української держави суб’єктом міжнародних відносин.

Сміливість та жертовність учасників бою під Крутами зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.