Психологічна підготовка до публічного виступу (семінар, наукова конференція, захист курсових і дипломних проектів)

6 правил Цицерона для ораторів

• 1. Вступ («домогтися уваги»).

• 2. Виклад фактів (фон). Звернути увагу на стислість, ясність, правдивість.

• 3. Розподіл (сфери згоди, незгоди, необхідні рішення).

• 4. Докази (позиції з невідкладних питань - зі свідченнями на їхню користь).

• 5. Спростування («знищення доказів наших супротивників» - не так уже просто було з Цицероном змагатися).

• 6. Висновок «за всіма правилами мистецтва». Це означає, наскільки я розумію, що варто нагадувати публіці про те, яка відповідальність лежить на ній у цьому питанні, та з гідністю вийти з нього).

Основні помилки, яких припускаються оратори під час виступу

Це справжні вислови слухачів – вони стосуються ораторів, які провалилися і були змушені поступитися місцем конкурентам.

• «Не відчувалося натиску. Вони всі читали з папірця. Нудно було слухати».

• «Приклади, які вони наводили, не стосуються наших проблем».

• «Вони без кінця говорили про себе».

• «Я нічого не зміг розібрати на їхніх таблицях. Все було написано крихітними літерами».

• «Вони провалилися, коли відповідали на запитання. Вони навіть протирічили самі собі!»

• «Нескінченне базікання. Неначе ні в кого з них немає відчуття часу».

• «Дуже багато зайвих слів».

• «Здається, їм досі ніколи не доводилося виступати перед публікою».

• «Їм самим це не приносило задоволення. Ну і нам було з ними не дуже затишно».

Поради для зняття нервового напруження перед виступом

– Не намагайтеся боротися з хвилюванням, у вас нічого не вийде. Нехай хвилювання буде піднесеним і допоможе вам.

– Перед виступом пройдіться швидким кроком. Така прогулянка знімає м’язове напруження (можна гарантувати, що після неї у вас не тремтітимуть коліна). Вона позбавляє надмірного збудження і знижує кров’яний тиск.

– Перед виступом не сидіть, схрестивши ноги. Ви можете їх відсидіти – це трапляється дуже часто. Поки говорить попередній учасник, поставте обидві ступні на підлогу й подайтеся тілом вперед. Поворушіть пальцями ніг, ви переконаєтеся, що обидві ноги у вас у повному порядку і готові діяти.

– В очікуванні виступу тримайте руки вільно опущеними з боків. Ви відчуєте, як напруження покидає їх і йде в підлогу.

– Тримаючи руку опущеними, потрусіть кистями, поворушіть пальцями. Це посилить кровообіг, а все, що посилює кровообіг, допомагає зняти напруження.

– Уявіть, ніби ви сидите в пальті і відчуваєте його вагу на своїх плечах. М’яка важкість уявного пальта допоможе вашим плечам, а за ними і всьому тілу, розслабитися.

– Кілька разів поворушіть щелепою назад і вперед. Якщо при цьому ви відчуєте хрускіт кісток, значить, ви перенапружені, а після такої вправи вам стане легше розкривати рот.

– Порахуйте зуби язиком з внутрішньої сторони.

– Випробуйте старий добрий спосіб – глибоке дихання. Потрібно тільки пам’ятати: коли ви вдихаєте, живіт повинен випинатися.

– Перед самим початком виступу скажіть собі: «Спокійно». Це не наказ, а порада. Ви говорите своєму мозку, своїм м’язам, своїм нервам, своїй кровоносній системі, що потрібно заспокоїтися і розслабитися.

Напередодні ввечері: психологічна підготовка до виступу

Вечір напередодні вашого виступу.

Завтра вам належить виголосити промову перед аудиторією – і все вже готово. Ви добре підготувалися до виступу й ось сидите увечері наодинці, до виступу ще шість годин, не враховуючи часу на сон. Що вам робити?

• Перемкніть свою нервову систему на вільний хід. Починаючи з цього моменту, ви всього лише пливете за течією. Які б не трапилися несподіванки, - якщо тільки вони не загрожують вашому життю, до десятої години завтрашнього ранку ви про них думаєте і спокійно відкладаєте все на потім. Усі ваші думки зайняті тільки виступом.

• Повечеряйте в спокійній атмосфері з якоюсь спокійною, приємною людиною. Не говоріть про справи, якщо це можливо. А якщо ви одні, пливіть за течією.

• Якщо у вас є запис виступу на диктофоні, прослухайте його наодинці. Перейміться словами і думками виступу. Ви слухаєте не для того, щоб критикувати, а тільки щоб усе ввібрати і запам’ятати.

• Якщо ви ще не записали свій виступ на диктофон, скористайтеся вільним часом, щоб це зробити. Просто наговоріть його в мікрофон. Не обов’язково, щоб він звучав ідеально. Але як тільки телефон із записом опиниться в руках, ви відчуєте себе краще. Ви знатимете, що виступ існує і є його речовий доказ.

• Тепер прослуховуйте касету й зафіксуйте час. Якщо виступ триває дуже довго, не говоріть собі: «Гаразд, завтра говоритиму швидше», - з цього нічого не вийде. Вилучіть якийсь самостійний розділ. Не чіпайте інших розділів, не намагайтеся вилучити одне слово тут, одну фразу там. Виріжте фрагмент, і ви будете впевнені, що вкладетеся у відведений час.

• Влаштуйте уявну репетицію. Прислухаючись до свого голосу, вбираючи його всією своєю свідомістю, спробуйте відрекомендувати себе в залі, на трибуні. Слова і створений вашою уявою зоровий образ почнуть зливатися, підкріплюючи один одного. До того ж, у такий спосіб ви зменшуєте ризик «сюрпризів». Ви чуєте, як звучить ваш виступ. Ви бачите себе на трибуні. То про що вам турбуватися? Розслабтеся. Пливіть за течією.

• Вечір перед виступом – сприятливий час, щоб ужитися в текст. І не сприятливий для того, щоб вносити до нього якісь серйозні зміни.

• Лягайте спати не пізно і запам’ятайте кілька розумних порад:

– останній раз прослухайте свою касету вранці, коли одягатиметесь;

– перед виступом енергійно прогуляйтесь;

– одним стрибком злетіть по сходинках, миттєво оволодійте увагою публіки, це допоможе тим, хто прийде вас слухати, краще зрозуміти вас.

• Вже 22-га година. Завтра виступ. Гасіть світло. Спіть спокійно. Вас чекає приголомшливий успіх. Удачі!