Особливості роботи в період здачі ЗНО

Особливості консультування молоді з тривожною поведінкою

Тривожність це характеристика, яка не тільки попереджає, а й захищає людину, як і страх, але на відміну від страху – тривожна реакція, зазвичай, на уявну і невідому загрозу. Складність консультування тривожних студентів або клієнтів в тому, що стан тривожності часто маскується соматикою, нав’язливими станами, дратівливістю, надмірною балакучістю або широким спектром захисних механізмів.

Психолог, не маючи можливості лікувати і проводити довготривалу терапію, як психотерапевт, за короткий консультаційний період має надати клієнту дієві засоби для зменшення тривожності. А саме, навчити способам релаксації, здібності дивитися на ситуації по новому, навичкам проблемного вирішення питань. Шукаючи дієві засоби, довелося ознайомитися глибше з тим, яким чином працюють терапевти в когнітивно-поведінковій терапії.

Окремі методи використовую саме в консультативній роботі.

• Трансформація думок.

Трансформація думок із негативних у позитивні є важливим кроком в зниженні тривожності. Адже негативні думки призводять до негативних почуттів, а негативні відчуття викликають нездорову поведінку. Трансформація думок включає три етапи:

• Ідентифікація негативних думок людиною.
  • Оцінка реальної загрози від того, що заглиблює людину в тривожність. (аналіз ситуацій, плюси і мінуси хвилювання і т.д.)
  • Формулювання реалістичних, точних і позитивних тверджень, висловів
  • Систематична десенсибілізація

Наприклад, ситуативна тривожність змушує студентів уникати тривожних ситуацій, таким чином оберігаючи себе від негативних почуттів. Саме методи систематичної дисенсиілізації допомагають поступово знизити страх, сформувати впевненість та розвивати навички самоконтролю. Наприклад, ситуація захисту дипломних проектів є стресовою для старшокурсників. Використовуючи цей метод, можна поступово підготувати тривожних студентів до цієї ситуації.

- Навчити релаксаційним методам

- Створити своєрідний чек-ліст, який поступово наближає до мети.

- Виконання цього чек-листа.

• Ознайомитися з правилами проведення захисту.
  • Обговорити найпоширеніші питання та акценти, на які звертають увагу члени комісії при захисті.
  • Подивитися яким чином захищалися студенти в відеозаписі.
  • Спробувати презентувати частину курсового проекту чи диплому другу, батькам вдома або викладачу, якому довіряють.
  • Бути присутнім на передзахисті курсових та дипломних проектів.
  • Релаксаційні вправи та фізичні вправи

Релаксаційні техніки є прекрасною допомогою в зниженні тривожності. Регулярність виконання цих вправ дозволяє привчити організм знижувати почуття тривоги в стресових ситуаціях. Спорт або помірні фізичні навантаження змушують організм виробляти ендорфіни. Прості прогулянки природою з можливістю сфокусуватися на відчуттях організму саме в момент прогулянки лісом, чи ходіння босоніж – призупиняють потік постійної напруги та тривоги.

• Зменшення вірогідності стресових ситуацій.

Наприклад, менше спілкуватися з людьми, які викликають відчуття тривоги, відмовитися іноді від непомірної залученості в проектах, заняттях, щоб зменшити тиск відповідальностей.

Пам’ятка «10 стратегій для перемоги над тривогою»

• Повільне дихання. Коли Ви збентежений, ви дихаєте швидко і поверхово. Намагайся сповільнити дихання, рахуючи до трьох вдихаючи та видихаючи повітря.
  • М’язова релаксація. Знайти спокійне місце. Закрийте очі, і розслаб кожен м’яз організму. Чередуйте 3 секундне напруження і розслаблення.
  • Залишайтеся «тут і зараз». Тривога змушує жити подумки в загрозливому майбутньому. Повертайте себе до того де ви є зараз. В сьогодення.
  • Здоровий спосіб життя. Дотримуйтеся активного життя, здорового харчування, проведення часу з родиною та друзями, приділяйте час відпочинку та хобі.
  • Робіть маленькі кроки хоробрості. Досліджуйте те, що вас хвилює і робіть маленькі дії на шляху до успіху.
  • Оскаржуйте свої негативні думки. Намагайтеся дивитися ширше на ситуації і способи її розв’язання. Не будьте зашореними!
  • Плануйте час тривожності. Дуже важко перестати повністю хвилюватися. Вам допоможе 10 хвилинний ритуал написання своїх хвилюючих думок і почуттів.
  • Знай свій страх. Веди щоденник, чи записи. Існує багато красивих щоденників чи скетчбуків для висловлення своїх думок через слова чи малюнки.
  • Вчиться в інших.Розмовляючи з іншими, які мають схожі проблеми, або мали схожі проблеми, допоможуть відчути підтримку і не почуватися самотнім.
  • Будьте добрим до себе. Пам’ятай, що ти не є твій страх. Ти не слабкий. Ти не жертва. Ти просто відчуваєш хвилювання.